כיצד ההורה צריך להתנהג מול "העמדות רגשיות" של הילד באזור השותפות

עמדה רגשית של שותפות עם ההורה העמדה מייצגת חיי-שיתוף והרמוניה מלאים בין ההורה לילד. הילד פועל ללא התנגדות לאחריות ההורה עליו ונשאר בקשר חיובי ושותפות מלאה גם כאשר ההורה משנה את "כללי המשחק". כדי להעביר "מסר מגדל" חיובי ההורה צריך לתת ביטוי ברור, גלוי ואוטנטי של אהבה, התחשבות ורצון לשותפות עם הילד.

כשלים מרכזיים בתקשורת חסך בביטוים של אהבה, התחשבות ושותפות גורמים לילד תחושה של חוסר ביטחון ותחושה של נפרדות מההורה. לתחושתו ההורה אינו אוטנטי (אישי ואמין), לא אמפטי ואינו מעוניין בחיי שיתוף אתו.  

דוגמה "למסר מגדל" בעמדה רגשית של שותפות : ממי אהוב שלי אני מבינה שאתה רוצה להמשיך לשחק אבל, אנחנו צרכים ללכת הביתה להכין ארוחת ערב.

עמדה רגשית של הזדהות עם ההורה מייצגת את תחילת תחושת הנפרדות מההורה. הילד עדין תלוי בהורה ומעוניין בחיי-שיתוף והרמוניה אתו. אבל, כדי להעביר "מסר מגדל" חיובי ולאפשר לילד להזדהות עם רצונותיו ומטרותיו האישיים, ההורה צריך לתת גם ביטוי ברור ואוטנטי לרגשותיו האישיים.

כשלים מרכזיים בתקשורתכאשר ההורה אינו מבטא התחשבות, אהבה ורצון לשותפות עם הילד ואינו מבטא באופן ברור ואוטנטי את רגשותיו אישיים. הילד מתחיל לחשוש שההורה לא רואה אותו ואינו קשוב לצרכיו. במצב זה, הילד יתקשה להזדהות ולשתף פעולה עם רצונותיו ומטרותיו של ההורה.

דוגמה "למסר מגדל" בעמדה רגשית של הזדהות : ממי אהוב שלי אני מבינה שאתה רוצה להמשיך לשחק אבל לצערי, אמא חייבת ללכת הביתה להכין ארוחת ערב.

עמדה רגשית של אחריות כלפי ההורה הילד כבר מודע לנפרדות ולרצונות השונים שלו מההורה. כדי להעביר "מסר מגדל" חיובי ולגייס בילד תחושה של אחריות ואמפתיה כלפי רצונותיו האישיים. ההורה צריך לתת ביטוי ברורלרגשותיו ולהוסיף גם ביטוי אוטנטי ומואר לצרכיו האישים כאדם וכהורה.

כשלים מרכזיים בתקשורתחוסר הדדיות של ההורה, מתבטאת בחוסר ביטוי ברור ואוטנטי של התחשבות, אהבה, שותפות, רגשות וצרכים אישיים. חוסר הדדיות אינה מאפשרת להורה, לגייס בילד התחשבות, אחריות ואמפתיה לרצונותיו האישיים.

דוגמה "למסר מגדל" בעמדה רגשית של אחריות : ממי אהוב שלי אני מבינה שאתה רוצה להמשיך לשחק אבל לצערי, אמא ממש חייבת ללכת עכשיו הביתה. אני צריכה להכין לכולם ארוחת ערב.

עמדה רגשית של כיבוד הגבולות כלפי ההורה בעמדה זו "פער היחסים" בין שני סובייקטים (הורה לילד) ברור לעין. הילד כבר לא פועל מתוך שותפות או הזדהות אלא מתוך מקום של התחשבות ואחריות כלפי ההורה וזולתו. כדי להעביר "מסר מגדל" חיובי שמוביל ילד להתנהגות רצויה, ההורה צריך לתת ביטוי ברור ואוטנטי לרגשותיו וצרכיו האישיים, להציב גבולות ברורים ולחנך לנורמות וערכים שיקרים וחשובים לו.

כשלים מרכזיים בתקשורת – טשטוש גבולות, נורמות וערכים אישיים של ההורה מקשים על הילד להבין ולהתחשב בגבולות בינאישיים של זולתו. חוסר ההבנה מה מותר ומה אסור מקשים על הילד לקחת אחריות על עצמו ועל מעשיו.

דוגמה "למסר מגדל" בעמדה רגשית של כיבוד גבולות : ממי אהוב שלי אני מבינה שאתה רוצה להמשיך לשחק אבל לצערי, עכשיו סימנו ואנחנו הולכים הביתה. כי אני צריכה להכין לכולם ארוחת ערב.

עמדה רגשית של הכדאיות הוגנת כלפי ההורה העמדה האחרונה שמתארת "פער יחסים" נורמטיבי בין הורה לילד. בעמדה זו הילד עסוק בחישובי תועלת וכדאיות ביחסיו עם ההורה. כדי להעביר לו "מסר מגדל", ההורה צריך להאיר באופן ברור וגלוי את הנורמות, הערכים והגבולות שעליהם הוא לא מוכן לוותר. בנוסף, עליו להנכיח את אי-שביעות רצונו מהתנהגות לא רצויה שלו בעזרת השימוש "בהפסד מגדל".

כשלים מרכזיים בתקשורת – הורה צריך לגלות את עצמו כסובייקט עצמאי ולהאיר בזרקור את ערכיו, רצונותיו ושאיפותיו האישיים. עליו להימנע משימוש בכוחניות, ביקורתיות ושיפוטיות. ולהפסיק להשתמש במילים כמו: "אתה צריך" או "אתה לא יכול" ולאמץ משפטים כמו: "אני צריך", "לי זה חשוב" או "אני לא יכול".

דוגמה "למסר מגדל" בעמדה רגשית של הכדאיות הוגנת: ממי אהוב שלי אני מבינה שאתה רוצה להמשיך לשחק אבל, קבענו שבשעה 19.00 אנחנו חוזרים הביתה אחרת אני לא יכולה להכין לך ארוחת ערב.

אולי יעניין אותך לקרוא בבלוג

מצפן היחסים של "אייכה"

מצפן היחסים של "אייכה"

"מצפן היחסים" של אייכה הוא כלי עבודה יעיל שעוזר לגשר על קשיים ביחסים בין הורה לילד. שימוש נכון בכלי מאפשר לשפר באופן...

צור קשר

הורים יקרים, אם אתם מתוסכלים מהתקשורת עם המתבגרים שלכם, חשים שהם לא מוצאים עצמם מבחינה רגשית או חברתית, מתקשים בלימודים או פשוט לא מאושרים, דעו שיש מה לעשות.
לשיחת ייעוץ חינם עם עומר גולן, צרו קשר.

טלפון

052-3797425

כתובת

פועלי ציון 4 הרצליה

דוא"ל

omergbiz@gmail.com

צור קשר

הורים יקרים, אם אתם מתוסכלים מהתקשורת עם המתבגרים שלכם, הם מתקשים בבית הספר לא מוצאים עצמם מבחינה רגשית וחברתית או פשוט לא מאושרים, דעו שיש מה לעשות.
לשיחת ייעוץ חינם עם עומר גולן, צרו קשר.

נגישות