מצפן היחסים של "אייכה"

"מצפן היחסים" של אייכה הוא כלי עבודה יעיל שעוזר לגשר על קשיים ביחסים בין הורה לילד. שימוש נכון בכלי מאפשר לשפר באופן דרמטי, מערכת יחסים שנראו בתחילה כהרוסות ובלתי ניתנות לגישור. הכלי מאבחן את "העמדה הרגשית" של הילד ביחס להורה סביב נושא ספציפי. אבחון נכון של הקשיים הרגשיים של הילד, עוזר להורה להבין אילו צעדים עליו לנקוט כדי למנוע החרפה ביחסים אתו.

4 תנאי יסוד של ההורה לשימוש ב – "מצפן היחסים"

כדי להיעזר ב – "מצפן היחסים" ההורה המיטיב לו אנו קוראים "ההורה כמגדלור" צריך לקבל על עצמו  4 תנאי יסוד של אחריות לתהליך:

  1. להפסיק להאשים את הילד ולקבל אחריות מלאה על מצב היחסים שלך אתו.
  2. להתייחס לילד כסובייקט עצמאי שיש לו רצונות תובנות וחיים נפרדים ממך.
  3. עלייך לעמוד גלוי כסובייקט עצמאי ולהאיר את הערכים, הרצונות והמטרות האישיות שלך.
  4. עלייך להחזיק תמיד באמונה שלילד שלך יש את כל הפוטנציאל לבחור נכון ולהשתנות לטובה.

פירוש מפת מצפן היחסים ומושגים חשובים:

"ההורה כמגדלור" – העיגול במרכז המצפן – אחריות הורית חיובית, מניע תהליכי תקשורת אפקטיבית ולא כוחנית שמכוונת את הילד לעבר התנהגות רצויה.

זרקור המגדלור המסרים מעמדה של אחריות הורית חיובית, משולים לאור הזרקור שמאיר את המגדלור. המשפטים על קרני האור הם הבסיס לבניית "מסר מגדל" מואר וברור, מותאם למקום הרגשי בו נמצא הילד.

"מסר מגדל" – מסר הורי חיובי, מואר וברור, נאמר בהדדיות מול המקום הריגשי בו נמצא הילד, מכבד את חופש הבחירה שלו ונמנע מהבעה של מסמכותיות, שיפוטיות, ביקורתיות או תסכול מהתנהגותו של הילד.

"הפסד מגדל" – שינוי מאזן הכדאיות להתנהגות לא רצויה בעזרת מניעה קצובה בזמן של שירותים או משאבים זמינים שההורה נותן לילד. ההפסד מיצר מציאות חדשה שמשנה את מאזן הכדאיות להתנהגותו.

"העמדה רגשית" – נקודת ציון ספציפית שמתארת את מידת המסוגלות הרגשית של הילד להיענות למסרים, לרצונות ולסמכותו של ההורה.

"פער היחסים" –  פער הרצונות והקשיים הרגשיים שקיימים בין שני סובייקטים עצמאיים ונפרדים (הורה וילד) שנמצאים בשתי "עמדות רגשיות" שונות.

לוח "מצפן היחסים" מחולק ל-2 אזורים של "פער ביחסים" – אזור התחשבות של הילד בהורה ואזור הכוחנות והאלימות שלו כלפי ההורה.הפערים גדלים עם כיוון השעון.

  • אזור התחשבות – פער יחסים בין שני סובייקטים עצמאים ונפרדים שמתחשבים ומכבדים זה את זה. האזור מתאר יחסים נורמטיביים עד עמדה רגשית של כדאיות הוגנת.
  • אזור הכוחנות – פער יחסים של כוחנות מתחיל היכן שההתחשבות, הגינות, כבוד הדדי נפסקים ומתחילה מערכת יחסים שיש בה תועלתנות, צדקנות ואלימות.

אזהרה למשתמש:

במקרה שנזהה שאנחנו נמצאים בעמדה רגשית של ביטול אליםמילולי חשוב לעצור מיד את תהליך !!!

  • לעשות אבחון קליני במטרה לבדוק את מידת המסוכנות הרגשית והפיזית שיש בהתנהגות הילד.
  • ליצור עבור ההורים רשת תמיכה של אנשים שיהיו נוכחים או זמינים טלפונית בזמן קונפליקט.
  • במידה ומחליטים להמשיך בהתערבות, לשתף בתהליך איש מקצוע נוסף, לתמיכה והתייעצות.

אולי יעניין אותך לקרוא בבלוג

צור קשר

הורים יקרים, אם אתם מתוסכלים מהתקשורת עם המתבגרים שלכם, חשים שהם לא מוצאים עצמם מבחינה רגשית או חברתית, מתקשים בלימודים או פשוט לא מאושרים, דעו שיש מה לעשות.
לשיחת ייעוץ חינם עם עומר גולן, צרו קשר.

טלפון

052-3797425

כתובת

פועלי ציון 4 הרצליה

דוא"ל

omergbiz@gmail.com

צור קשר

הורים יקרים, אם אתם מתוסכלים מהתקשורת עם המתבגרים שלכם, הם מתקשים בבית הספר לא מוצאים עצמם מבחינה רגשית וחברתית או פשוט לא מאושרים, דעו שיש מה לעשות.
לשיחת ייעוץ חינם עם עומר גולן, צרו קשר.

נגישות